برخورداری از مساجد خلاق که همچون ستارگانی فضای شهر را روشن کنند و برای مدیریت مسائل روز جامعه در میدان حضور داشته باشند، نیازمند هم‌افزایی در زمینه تجربه‌ها و فعالیت‌های خلاقانه مساجد است. موضوعی که در گفتگوی سردبیر باشگاه ایده‌پردازان مسجدی با خبرگزاری شبستان مطرح شده است که در ادامه محورهای مهم آن را می‌خوانیم:

خلاقیت؛ مسئله مسجد امروز

کسانی که در حوزه مسجد فعالیت می‌کنند، دغدغه رشد و تعالی مساجد را دارند، اگر فرد مسجدی، فردی خلاق باشد، به طور قطع می‌تواند در مسجدش اقداماتی انجام دهد که آن را متمایز از دیگر مساجد کند و موجب شود، مسجدی که در آن فعالیت می‌کند، از کارکرد صرف عبادی خارج و فراتر از کارکردهایی که امروز مساجد دارند، فعالیت کند.

مساجد موفق مساجد زمانه خود هستند

در طول تاریخ مساجدی که رونق داشتند، مسجد زمانه خودشان بودند و ایده‌های زمانه خودشان را پیاده و اجرا می‌کردند، ولی در حال حاضر متاسفانه مساجد ما کارکردهایشان تقلیل یافته و فقط به اقامه نماز و بعد بسته شدن در آن معطوف شده است، در حالی که مسجد طراز اسلامی ایده‌هایی از جنس نظامی، فرهنگی و هسته مقاومت دارد و می‌تواند در همه شئون سیاسی، فرهنگی نظامی و تربیتی مسجد برنامه داشته باشد.

راه‌های خلاق شدن مسجد

دو راه برای خلاق کردن و یا به تعبیر امروزی‌ها به روز کردن مساجد داریم که کمک می‌کند، تا مساجد به مسجد طراز اسلامی دست یابند. یک راه این است که عده‌ای در یک اتاق در بسته بمانند و ایده در خلا تولید و به مساجد ارایه دهند که از نظر ما عملیاتی نیست و از فضای عمل به دور است.

راه دوم که این است که نگاه کنیم ببینم که نمونه‌های موفق در کشور، استان و منطقه ما چیست؟ و آنها چه کارهایی کرده‌اند که جزو کارکردهای مساجد محسوب می‌شده است این الگوی موفق را به دیگر مساجد معرفی کنیم، تا آنها هم از آن ایده موفق استفاده کنند و امام جماعت و فعال مسجدی ببیند که اگر آن ایده در صورتی که متناسب با مسجدش است، آن را اجرا کند و  مسجدش را در این زمینه ارتقا دهد.

 باشگاه ایده‌پردازان مسجدی

مدیریت مسجد، دانشی است که براساس آن اهالی هر مسجدی ایده‌هایی که در ذهنشان دارند را به منصه ظهور می‌رساند، تاکنون به دلیل آنکه این ایده‌ها ضبط نمی‌شده است، امکان استفاده از آنها برای دیگر مساجد و اهالی مسجد نبود، به همین جهت باشگاه ایده‌پردازان مسجدی در تلاش است این ایده‌ها را ثبت کند و با جمع‌آوری و ارایه آنها زمینه رقابت میان مساجد بوجود آورد و هم از ایده‌های موفق تقدیر به عمل آورد.

بانک ایده‌های مسجدی

فهرستی از ایده‌های مسجدی در بانک ایده‌های مسجدی دسته‌بندی شده است، بخشی از این ایده‌ها بر اساس فراخوان‌هایی که در طول سال‌های گذشته اعلام شده، جمع‌آوری و به صورت بانک غنی در این سایت قرار گرفته است. بخش دیگری بر اساس ایده‌پژوهی است که در مناسبت‌ها مساجد مختلف، ایده‌های آنها گردآوری و بارگذاری می‌شود، تا دیگر مساجد هم از ایده‌ها و اقدامات مطلع و در مساجدشان به کارگیرند.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account