کد ایده:7381
ایده پرداز: گمنام    
توضيح اجمالی:

افطاری دادن‌های ساده و بی‌پیرایه در مسجد

مکان اجرای ایده: داخل مسجد(شبستان)
تقویم اجرای ایده: مناسبتی
نوع مناسبت: رمضان
مجری: تشکل های مسجدی
مخاطب: عموم

زمینه‌سازی
بیان لزوم ساده و عمومی برگزار کردن سفره‌های افطار، به جای افطاری‌های خصوصی و تشریفاتی

مسأله

شایع شدن افطاری‌های تشریفاتی در برخی مناطق

دستاوردهای ایده
ترویج سنت افطاری دادن ساده به مردم
ایجاد حس مهر و الفت بین مردم
ترویج کم‌کردن تشریفات سفره افطار

بایدها
باید افطاری به صورت ساده و همگانی انجام می‌گیرد.

نبایدها
نباید اجازه داد افطاری، تشریفاتی و تجملاتی یا خصوصی شود.

زینت‌ها و مستحبات
می‌توان جهت ترویج این سنت و فرهنگ‌سازی بیشتر آن، تصاویری از این افطاری ساده گرفته و در مسجد نصب کرد یا برای خبرگزاری‌ها و نشریات ارسال نمود.

سابقه اجرای ایده:

اجرا شده در بسیاری از مساجد کشور

پشتوانه نظری:

آنچه انسان در اين ماه رمضان، در ميان اين اعمالِ شخصى و عمومى و مردمى و اجتماعى مشاهده مي‌کرد، اطعام مردم به صورت عمومى و به صورت افطارىِ ساده و همگانى در بين مردم ما بود که به حمدالله‌ رايج شده است. سال گذشته از مردم عزيزمان خواهش شد که تشريفات افطار را کم کنند، کميت ضيافت‌شوندگان در افطار را افزايش بدهند؛ امسال در مراکز عمومى، در مراکز مقدس، در خيابان‌ها، در حسينيه‌ها، در جاى جاى کشور، خبرهايى که به ما رسيد، نشان دهنده‌ى اين بود که مردم همت کرده‌اند و اين کار را توسعه داده‌اند. توصيه‌ى اين حقير اين است که اينجور چيزها را - که در شکل دادن به سبک زندگى اسلامى تأثير مي‌گذارد - هرچه بيشتر توسعه بدهيد. مقام معظم رهبري 7/5/1393

يک سنت خوب هم امسال بيش از سال‌هاي ديگر ديده شد، که خوب است مورد توجه قرار بگيرد و آن، افطاري دادن‌هاي ساده و بي‌پيرايه در مساجد و در خيابان‌ها بود در بيشتر شهرهاي کشور - که بسيار کار شايسته‌اي است - در مقابل افطاري‌هاي مسرفانه‌اي که شنيده شد، دانسته شد که بعضي‌ها به بهانه‌ي افطار، حرکات و عمل مسرفانه انجام مي‌دهند و به جاي اينکه در ماه رمضان وسيله‌اي بشوند براي نزديکي روحي به فقرا و مستمندان، با اين عمل، با اين حرکت، خود را در لذات جسماني غرق مي‌کنند. نمي‌خواهيم بگوئيم که اگر در افطار، کسي غذاي مطبوعي مصرف کرد، اين کار ممنوع است؛ نه، در شرع اين‌ها ممنوع نيست؛ اسراف ممنوع است، زياده‌روي ممنوع است، ريخت‌وپاش فراواني که گاهي در اينجور مجالس انجام مي‌گيرد، ممنوع است. چه بهتر که کساني که مي‌خواهند افطاري بدهند، با همين سنتي که رائج شده است، افطاري بدهند؛ که مردم را، رهگذران را و کساني را که مايلند از افطاري استفاده کنند، در اين سفره‌هاي رايگان و با بذل و بخشش و گشاده‌دستي، در کوچه‌ها، در خيابان‌ها، در حسينيه‌ها، افطاري مي‌دهند.
مقام معظم رهبري 18/5/1392

الان در بعضي از کشورهاي اسلامي سنت خوبي وجود دارد که در تمام ماه رمضان، اغلب مساجد افطاري مي‌دهند؛ يعني هرکس برود و وارد مسجد بشود، پذيرايي مي‌شود. البته خانواده‌ها محروم مي‌مانند؛ فقط مردان افطاري مي‌خورند و برمي‌گردند! اگر بشود در اين‌جا هم همين سنت در خصوص افراد تحت پوشش شما رواج پيدا کند - البته با حضور تمام افراد خانواده - خوب است. در زمان رژيم گذشته، اين ارتباطات معنوي، کم و يا منجمد شده بود؛ که البته متأسفانه بقايايش همچنان باقي است. ما بايستي در دوران اسلامي، اين ارتباطات را زنده کنيم.
14/12/1370 مقام معظم رهبري

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account