کد ایده:16040
ایده پرداز: مهدی مختاری    
توضيح اجمالی:

در مسجد اطلاعات مربوط به تمام نمازگزاران در یک دفتر یا نرم افزار کامپیوتری درج شود و در موارد مختلف با استفاده از این اطلاعات کارها سامان بگیرد.

مکان اجرای ایده: داخل مسجد(شبستان)
تقویم اجرای ایده: فصلی/سالیانه
نوع مناسبت:
مجری: تشکل های مسجدی
مخاطب: نمازگزاران

توضیح تفصیلی
مسائل مختلفی در مسجد وجود دارد که نمازگزاران می‌توانند آن‌ها را حل کنند. چه مسائل مربوط به خود مسجد(مثل فرضا تعمیر یک شیر آب) و چه مسائل مربوط به نمازگزاران(مثل مشکل یک نمازگزار در مورد تحصیل فرزندش). ولی چون ارتباط بین نمازگزاران وجود ندارد حل این مشکلات نیاز هزینه و زمانبری خواهد داشت. با اجرای این طرح هر نمازگزار می‌تواند به مسئول بانک اطلاعات مراجعه کند و برای انجام کاری یا حل مشکلی درخواست کمک کند.

مسئول بانک اطلاعات بر اساس اطلاعات ثبت شده در بانک او را به یک یا چند نفر از نمازکزاران ارجاع می‌دهد. مثلا یک نفر می‌خواهد کابینت خود را تغییر دهد. به سادگی یکی از نمازگزاران که هم محلی و هم مسجدی هستند به او معرفی می‌شود و به این ترتیب او با اعتماد بیشتر کارش را به او می‌سپارد و هر دو طرف سود می‌برند. برای کارهای مسجد از اطلاعات همین دفتر استفاده می‌شود.
بایدها
اطلاعات باید دقیق و کامل باشند. مثلا اینکه نمازگزار در چه زمینه‌هایی تخصص یا اطلاعات یا ارتباط دارد.
در هفته یا ماه و یا حتی در سال چند ساعت و چه زمانی می‌تواند به صورت داوطلبانه در خدمت مسجد باشد.
تعیین کارآیی اقتصادی؛ آیا برای کارهایی که برای هم مسجدی‌ها انجام می‌دهد تخفیفی ارائه می‌دهد یا خیر. برای مسجد چطور؟
میزان دسترسی؛ شماره تلفن و اینکه آیا شماره تلفن او به نماز گزاران دیگر داده شود یا فقط مسئول بانک با او تماس بگیرد و پس از تایید ارتباط داده شود.
باید مکان و زمان حضور مسئول بانک اطلاعات برای دادن اطلاعات به مراجعه‌کنندگان مشخص شود.
نبایدها
کسی نباید مجبور به ثبت اطلاعاتش در دفتر شود.
نباید اطلاعات در دسترس کسی غیر از مسئول آن قرار بگیرد.
محل و زمان حضور مسئول بانک اطلاعات نباید تداخلی با ساعات نماز داشته باشد و ترجیحا در مکان‌هایی غیر از نمازخانه اصلی مسجد باشد.
زینت‌ها و مستحبات
بهتر است به این منظور از یک نرم‌افزار کامپیوتری استفاده شود که بهره‌گیری سریع و کامل از اطلاعات و هم چنین اصلاح و ویرایش نامحدود اطلاعات امکانپذیر باشد.
مکان اجرای ایده
مکان اجرای طرح (تبادل اطلاعات) باید به شکلی انتخاب شود که مزاحم و مانع عبادت و نماز نباشد.
زمان اجرای ایده
کسی که مسئولیت این کار را دارد هنگام شناسایی یک نمازگزار جدید اطلاعات او را ثبت می‌کند و در ساعات مشخصی که از قبل به اطلاع همه رسیده برای ارائه مشاوره و اطلاعات به نمازگزاران در مسجد حضور می‌یابد.
زمینه‌سازی
باید به همه نمازگزاران توضیحات کافی در مورد دلیل جمع‌آوری این اطلاعات داده شود.
مسأله
بسیاری از نمازگزارانی که به مسجد می‌آیند ارتباط عمیقی با هم ندارند. اغلب در حد یک سلام و مصافحه. در صورت یکه باید مانند دوستان نزدیک و صمیمی یکدیگر باشند. باید کاری کرد که شناخت افراد از یکدیگر و تعاملاتشان افزایش یابد و به شکل یک جامعه پویا و متشکل درآیند و نه فقط افراد پراکنده‌ای که برای خواندن نماز نیم ساعت در روز یک جا جمع می‌شوند. همچنین در امور مختلف نیازمند اطلاعاتی کلی از نمازگزار هستیم. این بانک اطلاعات اولیه را در اختیار ما قرار خواهد داد.
دستاوردهای ایده
جمع مسجدی‌ها، مانند افراد یک خانواده در می آیند که در تمام امور با هم همکاری می‌کنند و مسجد برای آنها حکم خانه‌ای را دارد که هر کدام خود را مسئول امری از امور آن می دانند.
بهره‌مندی از تخصص، ظرفیت‌های نمازگزاران در شرایط مختلف
دسترسی به نمازگزاران

پشتوانه نظری:

در صدر اسلام مسجد محور تمام کارهاي مسلمانان بود و جايي بود که مسلمانان امور خود را در آن سروسامان مي دادند. البته هر کاري غير از عبادت و نماز بايد به گونه‌اي در مسجد انجام گيرد که مزاحمتي براي عبادت ايجاد نکند.

ایده های منبع(خام):

بانک اطلاعات نمازگزاران

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account