کد ایده:14698
ایده پرداز: زاهدی    
توضيح اجمالی:

تربیت و تشویق نمازگزاران برای انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر با سخنرانی مردم در مسجد.

مکان اجرای ایده: داخل مسجد(شبستان)
تقویم اجرای ایده: روزانه
نوع مناسبت:
مجری: امام جماعت
مخاطب: عموم

توضیح تفصیلی

ارتباط مسجد با اجتماع در حال کم شدن است. از سویی معضلات اجتماعی شهر، حتی محله مسجد، در خود مسجد کمتر انعکاس پیدا می‌کند. همچنین طبق احادیث گوناگون و هم چنین تذکرات جدی امام خامنه‌ای(مدظله) بالاخص در سخنرانی اول فروردین ۹۴،هم چنین آیات عظام، باز فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی شکل نگرفته است و همه فکر می‌کنند این کار باید دولتی و حکومتی اجرا شود که به خاطر همین هم بر مشکلات افزوده شده هم اینکه اجرای کارهای دولتی و حکومتی خود مشکلاتی به بار آورده است.
یکی از دلایل مهم تحویل نگرفتن این موضوع در جامعه این است که مردم را فقط به انجام این فریضه تشویق می‌کنیم ولی نمی‌گوییم چگونه و پارامترها و جزئیات این کار را مشخص نمی‌کنیم ومصادیق مختلف و نحوه انجام آن را باز نمی‌کنیم. دلیل مهم‌تر اینکه مردم به خاطر عادت تاریخی هنوز یاد نگرفته‌اند و باید کمی وارد این فضای انجام این کار شوند.
لازم است تریبونی در مسجد تعبیه شود و هر چند روز یکبار طبق لیست ثبت‌نامی، افراد محله در زمینه‌های مختلف چون: مشکلات معیشتی محله و شهر، معضلات اجتماعی در رده ‌های سنی مختلف، مشکلات محله مربوط به نظافت و …، مشکلات فرهنگی، آسیب‌شناسی …و بسیاری موضوعات دیگر.
در یک زمان محدود مشکل پیش آمده را شرح داده و راهکار پیشنهادی خود را نیز ارئه دهند.حتی می‌توان بعد از یک مدتی، جلسه با گفتگو و طرح نظرات مسجدیان ادامه پیدا کند. این کار باعث تشویق مردم برای دیدن بهتر مشکلات و مطرح کردن آنها و جستجو برای ارائه راه‌حل‌ها می‌باشد و مهمتر از آن تربیت مردم برای گفتن این موضوعات در سطح اجتماع می‌باشد.
حتی امام جماعت می‌تواند در درازمدت از شکل‌گیری سلسله جلسات، یک جلسه کلی بگذارد و به طور کلی راه‌کارها و شرایط و جزئیات انجام و شکل‌گیری در زمینه امر به معروف و نهی از منکر را بازگو کند و مردم را به انجام این کار در سطح جامعه تشویق کند.

زینت‌ها و مستحبات
ایجاد گفتگو و بحث
ایجاد نشریه‌دیواری برای بازنمایی موضوعات و راه‌حل‌های مطرح شده هم در مسجد و هم در محله در تابلو مسجد در محله
عرفی مصداق‌های عملی امر هب معروف و نهی از منکر

زمان اجرای ایده
می‌تواند هر چند روز یک بار انجام شود.

زمینه‌سازی
می‌توان تا یک مدت خاص و محدودی این کار توسط برخی چهره‌های خاص مسجد مانند امام جماعت، مسئول هیئت امنا … انجام شود تا نحوه انجام آن دست مردم قرار بگیرد.

دستاوردهای ایده

تشویق مردم برای دیدن بهتر مشکلات و مطرح کردن آنها و جستجو برای ارائه راه‌حل‌ها می‌باشد.

 تربیت مردم برای طرح موضوعات در سطح اجتماع.
مردم تمرین می‌کنند چگونه به شیوه صحیح مشکلات را تذکر دهند.

پشتوانه نظری:

"و َما أعمالُ البِرِّ كُلُّها وَ الجِهادُ فى سَبيلِ اللّه‏ِ عِندَ الامرِ بِالمَعرُوفِ و َالنَّهىِ عَنِ المُنكَرِ إِلاّ كَنَفثَةٍ فى بَحرٍ لُجِّىٍّ"؛ همه كارهاى خوب و جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهى از منكر چون قطره‏‌اى است در درياى عميق. نهج‌البلاغه(صبحی صالح) ص 542، ح 374

إِذَا لَمْ يَأْمُرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ لَمْ يَنْهَوْا عَنِ الْمُنْكَرِ وَ لَمْ يَتَّبِعُوا الْأَخْيَارَ مِنْ أَهْلِ بَيْتِي سَلَّطَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ شِرَارَهُمْ فَيَدْعُوا خِيَارُهُمْ فَلَا يُسْتَجَابُ لَهُمْ؛ هرگاه(مردم) امر به معروف و نهى از منكر نكنند، و از نيكان خاندان من پيروى ننمايند، خداوند بدانشان را بر آنان مسلّط گرداند و نيكانشان دعا كنند امّا دعايشان مستجاب نشود .کافی(ط -الاسلامیه) ج 2، ص 374{شبیه این حدیث در امالى(صدوق) ص 308

لا يَزالُ النّاسُ بِخَيرٍ ما أمَروا بِالمَعروفِ و َنَهَوا عَنِ المُنكَرِ و َتَعاوَنوا عَلَى البِرِّ وَ التَّقوى فَإذا لَم يَفعَلوا ذلِكَ نُزِعَت مِنهُمُ البَرَكاتُ، وَ سُلِّطَ بَعضُهُم عَلى بَعضٍ و َلَم يَكُن لَهُم ناصِرٌ فِى الأرضِ وَ لا فِى السَّماءِ؛ تا زمانى كه مردم امر به معروف و نهى از منكر نمايند و در كارهاى نيك و تقوا به يارى يكديگر بشتابند در خير و سعادت خواهند بود، اما اگر چنين نكنند، بركت‏ها از آنان گرفته شود و گروهى بر گروه ديگر سلطه پيدا كنند و نه در زمين ياورى دارند و نه در آسمان. تهذيب الاحكام(تحقیق خرسان) ج6، ص181، ح 22{شبیه این حدیث در بحارالانوار(ط-بیروت) ج 97، ص 94

ایده های منبع(خام):

تریبون مسجد برای شما

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account