کد ایده:14553
ایده پرداز: بتول احمدنژاد کریمی    
توضيح اجمالی:

یک جایگاه متصل به فضای مسجد و هم‌سطح با داخل مسجد برای حضور زنان حائض ایجاد شود تا زنان با حضور در این فضا از برنامه‌های مذهبی و فرهنگی بهره‌مند شوند.

مکان اجرای ایده: داخل مسجد(شبستان)
تقویم اجرای ایده: یکبار برای همیشه
نوع مناسبت:
مجری: امام جماعت
مخاطب: بانوان

توضیح تفصیلی

هنگام ساخت مسجد، یک فضا برای نشستن و بیتوته زنان حائض و بانوان ساخته شود. این فضا متصل به صحن اصلی مسجد و هم سطح و هم طراز با آن ولی با نیت شرعی لازم و آگاهی واقفین از اهمیت آن و روشنگری اذهان نیکوکاران مسجدی ساخته بشود. بعد از ساخت مسجد هم می‌توان بنای کوچکی بدین منظور در حیاط مسجد بنا نمود. زنان و دختران معذور نباید یک هفته یا بیشتر به طور کلی از اعمال عبادی و برنامه‌های فرهنگی و تربیتی دور باشند. این مطلب برای مادران جوان یا نوجوان یا دختران بسیار مهم است.
مسأله
زینبیه، تکیه، حسینیه، مهدیه و… که با عناوینی غیر از مسجد در کنار مسجد و با هزینه گزاف تاسیس می‌شوند همه و همه رقیب مسجد محسوب می‌شوند و عاملی برای کاهش رونق مساجد هستند. بیشتر این بناها با هدف استفاده زنان معذور از آنها ساخته شده است. البته برخی به منظور رفع مشکل کمبود فضا در مسجد و اهداف دیگر ساخته شده‌اند. این بناهای ارزشمند، رقیب مسجد محسوب می‌شوند و نباید زیاد گسترش یابند و فراگیر شوند. باید با درایت بسیار قوی و فقیهانه و مدبرانه و رعایت موازین عرفی و اجتماعی و مردمی و آداب فرهنگ‌های بومی از گسترش آنها جلوگیری نمود.
در اجرای عزاداری‌ها، مراسم مولودی‌ها و سفره‌های برخی معصومین و افراد منتسب به معصومین(مانند سفره فاطمیه و سفره ابوالفضل، سفره حضرت زینب و… ) حتی یادبود برخی اموات و کلاس‌های احکام و آموزش اعتقادات و سخنرانی‌های وعاظ محترم و… که در مساجد برگزار می‌شوند، زنان و دختران حائض حضور ندارند. بانوان و دختران معذور به خاطر اینکه در کنار صحن مسجد جایی یا فضای کوچکی برای آنها ساخته نشده است، از این حق معنوی محروم هستند. چرا به این حق معنوی و این حقوق مسجدی زنان و دختران جوان توجهی نمی‌شود؟ مگر مسجد فقط جای خواند چند رکعت نماز یا قرائت سور سجده دار است که طبق احکام اسلامی زنان حائض از آن معذور و معاف هستند؟!

دستاوردهای ایده
۱جذب زنان به مسجد و امکان استفاده از برنامه‌های مسجدی و مذهبی
احساس تعهد و مسئولیت برای حضور بانوان در مسجد

بایدها
باید احکام وقف و احکام خاص این مکان‌ها توسط امام جماعت مسجد تبیین بشود.
حسینیه و جایگاه به مسجد متصل باشد.
سیستم صوتی و تصویری مکان تنظیم باشد تا بانوان بتوانند از برنامه‌ها استفاده نمایند.

نبایدها
نباید شأنیت مسجد در هنگاه ساخت این فضاهای خاص، تضعیف بشود.
نباید حسینیه از مسجد دور باشد.

زینت‌ها و مستحبات
این فضا همانند مسجد امکانات و تجهیزات و زیبایی داشته باشد.
برخورداری حسینیه از کتابخانه و دیگر امکانات آموزشی
به طور پنهانی می‌توان این مسئله را حل کرد یعنی در همان فضای مسجدی و بدون تفکیک این فضا و با درج مساحت و محدوده آن در گوشه مسجد، این هدف را محقق نمود. مثلاً چنین نوشت که فضای بین سه ستون انتهای مسجد مخصوص زنان معذور است یا دو یا سه فرش آخر یا سه فرش سمت چپی یا راستی مخصوص این بانوان خاص است.

مکان اجرای ایده
جنب یا هم راستا و هم سطح با فضای مسجد و متصل به صحن اصلی مسجد ولی مجزا باشد.

پشتوانه نظری:

امام باقر عليه‏السلام فرمودند:
"جنب و حائض مى‌‏توانند: قرآن را از پشت لباس بى‏‌آنكه با دست لمس كنند بگشايند، و جز سوره‌هاى سجده‏‌دار هر جا را كه می‌خواهند مى‏‌توانند تلاوت كنند. و در عبور از مسجد منعى ندارند، ولى نمى‏‌توانند در آن بنشينند، و نزديك مسجدالحرام و مسجدالنبى صلى‏ الله ‏عليه ‏و‏ آله نشوند".
التهذيب، ج 1، ص 371، ح 25،

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account