کد ایده:7496
ایده پرداز: گمنام    
توضيح اجمالی:

برخی از اهالی مسجد، مسیری را مثلا از مسجد تا یک مکان خاص مثل یک زیارت، با دوچرخه رکاب بزنند.

مکان اجرای ایده: خارج از مسجد
تقویم اجرای ایده: هفتگی, مناسبتی
نوع مناسبت: اعیاد
مجری: تشکل های مسجدی
مخاطب: دانش آموز, دانشجو, جوانان

مسأله
ورزش کردن در جامعه ما، مخصوصا ورزش‌های همگانی،کمرنگ شده است.
در محیط‌های تفریحی و جاذبه‌های طبیعی، حضور افراد مسجدی بهتر است بیشتر و پررنگ‌تر باشد تا آن مکان‌ها رنگ و بوی الهی به خود بگیرد.

دستاوردهای ایده
ترویج فرهنگ ورزش کردن در جامعه
کمک به سلامت جامعه
ارتقا ورزش‌های جمعی
ایجاد شور، نشاط و امید در مسجد و جذب جوانان
توضیح تفصیلی
نماز مغرب و عشاء شب‌های جمعه که تمام می‌شود، بیشتر مساجد به علت “نماز جمعه” تا نماز مغرب جمعه شب برنامه‌ی خاصی ندارند. از طرفی صبح‌های جمعه فرصتی است که معمولا جوانان وقت‌شان آزاد است. برای برخی مساجد که اجرای هفتگی طرح سنگین است، می‌توان بسته به شرایط مسجد، در ایام دیگری غیر از جمعه انجام داد. مثلا ماهانه یک روز، یا سالیانه یا فقط تابستان یا… . جوانان مسجد هم باهم قرار می‌گزارند که مسیر از مسجد تا گلزار یا زبارت را صبح‌های جمعه با دوچرخه رکاب بزنند. مساجدی که طرح “#دوچرخه مسجد” را اجرا کرده باشند، برای تامین دوچرخه برای جوانانی که دوچرخه ندارند، مسئله‌ای نخواهند داشت.

نبایدها
نباید فاصله مبدا تا مقصد آن‌قدر زیاد باشد، که افراد خیلی به سختی بیافتند، مکانی انتخاب شود که عموم افراد بتوانند تا آنجا را رکاب بزنند.

زینت‌ها و مستحبات
می‌توان یک برنامه معنوی نیز برای مقصد در نظر گرفت. مثلا:
-صبح‌های جمعه یکی از زیارتگاه‌های یا مقبره شهدا، یا یکی از جاذبه‌های طبیعی یا تفریحی شهر انتخاب ‌شود و از عموم اهالی مسجد دعوت شود که برای مراسم دعای ندبه صبح جمعه همراه با خانواده، به آن مکان تشریف بیاورند. جوانان رکاب زده و به محل برگزاری مراسم دعای ندبه می‌رسند، خانواده‌ها و عموم مردم نیز با ماشین‌های شخصی و یا وسایل ایاب و ذهابی که مسجد در نظر گرفته به آنجا می‌آیند. حین برگزای مراسم بین مردم، چای و یا دمنوش و بعد از مراسم نیز صبحانه بین مخاطبان توزیع می‌گردد.
-طرح طوری انجام شود، که برخی جوانان که به برنامه‌های ورزشی تمایل دارند، کم کم به سمت برنامه‌های معنوی مسجد سوق پیدا کنند. از طرفی افرادی که کمتر ورزش می‌کنند در طول هفته، به ورزش رو بیاورند، و این برنامه چون هم به ورزش و تفریح و هم به معنویت می‌پردازد، برنامه بسیار مناسبی است. این برنامه ترکیبی از معنویت و تفریحات سالم و ایجاد روحیه امید و نشاط در اهالی مسجد است.
-می‌توان مکان‌هایی در اطراف شهر یا داخل شهر که چنین پتانسیی دارد، انتخاب کرد و این برنامه‌ها را در آن مکان‌ها برگزار کرد. زیارتگاه‌ها، گلزارهای شهدا و حتی مکان‌های تفریحی مثل کوهستان‌ها و طبیعت‌های اطراف شهر و … . در برخی از این مکان‌ها، افراد مذهبی و خانم‌های محجبه در اقلیت هستند، مثل مراکز تفریحی و طبیعت‌های اطراف شهر، برنامه اگر بتواند در یکی از این مراکز به طور ثابت برگزار شود، هم فضای معنوی و سالم طبیعت را حفظ می‌کند و هم موجب میل بیشتر حضور خانواده‌های مذهبی در اینجور مکان‌ها و استفاده از فضای معنوی و طبیعت آنجا می‌شود.

مکان اجرای ایده
مکان‌های زیارتی یا تفریحی نزدیک مسجد یا اطراف شهر.

زمان اجرای ایده
بعضی از ایام تعطیل/ یا جمعه‌ها صبح/ می‌تواند هفتگی، ماهانه و یا حتی سالیانه باشد، مثلا هر سال روز نیمه شعبان.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account