کد ایده:26750
ایده پرداز: زهرا زعفرانی    
توضيح اجمالی:

تشکیل حلقه‌هایی برای جوانان محله که در مرحله انتخاب همسر هستند، با حضور مشاور مذهبی ناظر به مباحث با محوریت کتاب‌ها و سخنرانی‌های آقایان مرادی و عباسی و دهنوی.

مکان اجرای ایده: داخل مسجد(شبستان), خارج از مسجد
تقویم اجرای ایده: فصلی/سالیانه
نوع مناسبت:
مجری: تشکل های مسجدی
مخاطب: عموم, خانواده ها, جوانان

توضیح تفصیلی

این ایده به منظور هم بحثی جوانان در امر انتخاب همسر، به اشتراک‌گذاری معیارها و بررسی آنها در حلقه‌های دوستانه و در پایان جمع‌بندی و ارائه برترین راهکارها و معیارها توسط مشاور حاضر بیان شده است. این امر می‌تواند در انتخاب درست جوانان و کاهش مشکلات ازدواج آنان کمک به سزایی کند.

مساله

لزوم آگاهی جوانان از مسائل و پیش نیارهای ازدواج و تشکیل زندگی

بایدها و نبایدها

در حلقه‌ها از کارشناسان دینی و خانواده شود.
حلقه‌ها باید در نهایت به یک جمع‌بندی برسند.

زینت‌ها و مستحبات

بهتر است یک دفتر ازدواج برای شناساندن جوانان مسجدی به یکدیگر تشکیل شود.

کارکرد تربیتی آموزشی

پشتوانه نظری:

وَلَا تَنْكِحُوا الْمُشْرِكَاتِ حَتَّىٰ يُؤْمِنَّ ۚ وَلَأَمَةٌ مُؤْمِنَةٌ خَيْرٌ مِنْ مُشْرِكَةٍ وَلَوْ أَعْجَبَتْكُمْ ۗ وَلَا تُنْكِحُوا الْمُشْرِكِينَ حَتَّىٰ يُؤْمِنُوا ۚ وَلَعَبْدٌ مُؤْمِنٌ خَيْرٌ مِنْ مُشْرِكٍ وَلَوْ أَعْجَبَكُمْ ۗ أُولَٰئِكَ يَدْعُونَ إِلَى النَّارِ ۖ وَاللَّهُ يَدْعُو إِلَى الْجَنَّةِ وَالْمَغْفِرَةِ بِإِذْنِهِ ۖ وَيُبَيِّنُ آيَاتِهِ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ 221بقره
و با زنان مشرک ازدواج مکنید مگر آنکه ایمان آرند و همانا کنیزکی با ایمان بهتر از زن آزاد مشرک است هر چند از (حسن و جمال) او به شگفت آیید، و زن به مشرکان مدهید مگر آنکه ایمان آرند و همانا بنده مؤمن بسی بهتر از آزاد مشرک است هر چند از(مال و حسن) او به شگفت آیید. مشرکان(شما را از راه جهل) به آتش خوانند و خدا از راه لطف و مرحمت به بهشت و مغفرت دعوت کند و خداوند برای مردم آیات خویش بیان فرماید، باشد که هشیار و متذکر گردند.

پيامبر اكرم(ص) در انتخاب همسر مى‌فرمايد:
«اياكم و خضراء الدمن، قيل يا رسول الله و ما خضراء الدمن؟ قال: المراة الحسناء في منبت‏سوء»؛ «مردم! از «خضراء الدمن‏» بپرهيزيد، عرض شد مقصود چيست؟ فرمود: زن زيبا كه در خاندان بد و پليد متولد شود».

عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ وَ مُحَمَّدُ بْنُ إِسْمَاعِيلَ عَنِ الْفَضْلِ بْنِ شَاذَانَ جَمِيعاً عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ هِشَامِ بْنِ الْحَكَمِ عَنْ أَبِي عَبْدِاللَّهِ ع قَالَ إِذَا تَزَوَّجَ الرَّجُلُ الْمَرْأَةَ لِجَمَالِهَا أَوْمَالِهَا وُكِلَ إِلَى ذَلِكَ وَ إِذَا تَزَوَّجَهَا لِدِينِهَا رَزَقَهُاللَّهُ الْجَمَالَ وَ الْمَالَ ؛ مردی که ازدواج کند بازنی به خاطر جمال یا مالش خداوند امرش راواگذار به همان می‌کند اما اگر او به خاطر دین زن با او ازدواج کند خداوند برای او جمال و مال عطا می‌کند.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account