کد ایده:26776
ایده پرداز: مهتاب جعفری    
توضيح اجمالی:

در مساجد نمایشگاهی از عکس شهدا تهیه کنند و از همه بچه‌ها در رده‌های سنی مختلف بخواهیم که بهترین شهید را از دید خود انتخاب کنند.

مکان اجرای ایده: داخل مسجد(شبستان), حیاط مسجد
تقویم اجرای ایده: فصلی/سالیانه, مناسبتی
نوع مناسبت: دهه فجر, هفته دفاع مقدس
مجری: تشکل های مسجدی
مخاطب: عموم

توضیح تفصیلی

سپس از آن‌ها بخواهیم علت این انتخاب را بیان کنند. برای این کار بهتر است به هر کدام از بچه‌ها اطلاعاتی از آن شهیدی که انتخاب کرده‌اند بدهیم و او را به عنوان یک دوست و حامی معنوی به او معرفی کنیم. به بهترین دیدگاه‌ها درباره شهادت و شهید هدایایی داده شود و آن دیدگاه‌ها را در بروشورهایی تهیه کنیم. این کار باعث می‌شود که بچه‌ها در مورد شهدای مختلف ،وصیت‌نامه‌ها، علت شهادت، عقاید شهدا و محل دفن، بیشتر اطلاعات پیدا کرده واین خود عاملی می‌شود برای جذب بچه‌ها به شهدا

مساله

پاسداری از دستاوردهای دفاع مقدس و حفظ و نکوداشت یاد شهداء

بایدها و نبایدها

باید به مسائلی پرداخت که جنبه الگویی و کاربردی دارد نه امور خارق‌العاده که نوجوان را در دسترسی به آن مایوس کند.
در کنار این ایده باید به نکته هم پرداخت که جهاد ادامه دارد و ما باید راه این شهیدان را ادامه دهیم.

مستحبات

بهتر است از همرزمان و خانواده شهید برای بهتر معرفی کردن شهیدان به نوجوانان استفاده کرد.
بعد از اینکه نوجوانان مطالبی از شهید به دست آوردند این مطالب را در قالب بروشور در آورده شود و در یک عصر پنجشنبه با بقیه اعضا به گلزار شهدا و محل دفن شهیدان رفته و هر کسی شهیدی را که انتخاب کرده به دیگران معرفی کند.

کارکرد ایده تربیتی آموزشی نظامی

پشتوانه نظری:

امام خامنه‌ای:
جلسات بزرگداشت، ادامه‌ی حرکت جهادی و ادامه‌ی شهادت است. اگر نام شهیدان ما تکرار نمی‌شد، تجلیل نمی‌شدند و احترام به آنها و خانواده‌های آنها در جامعه‌ی ما به صورت یک فرهنگ درنمی‌آمد - که خوشبختانه به صورت فرهنگ درآمده - امروز بسیاری از این یادهای ارزشمند و گرانبها فراموش شده بود؛ این ارزش‌گذاری عظیمی که با حرکت شهادت در یک جامعه به وجود می‌آید، به فراموشی سپرده شده بود.
نباید بگذارید این اتّفاق بعد از این هم بیافتد؛ روز به روز باید یاد شهدا و تکرار نام شهدا و نکته‌یابی و نکته‌سنجی زندگی شهدا در جامعه‌ی ما رواج پیدا کند. و اگر این شد، آن وقت مسئله‌ی شهادت که به معنای مجاهدت تمام عیار در راه خدا است، در جامعه ماندگار خواهد شد. و اگر این شد، برای این جامعه دیگر شکست وجود نخواهد داشت و شکست معنا نخواهد داشت؛ پیش خواهد رفت. عیناً مثل ماجرای حسین بن علی (علیه السّلام)؛ امروز 1300 سال یا بیشتر از شهادت حضرت اباعبدالله(علیه‌السّلام) می‌گذرد و روزبه روز این داستان برجسته تر و زنده تر شده.
این داستان در بطن خود دارای یک مضامینی است که این مضامین برای حیات اسلامی جامعه ضروری است. اگر این مضامین گسترش پیدا نمی‌کرد، از اسلام و از قرآن و از حقایق معارف اسلامی هم امروز خبری نبود. اینجا هم همین جور است؛ نگذارید نام شهدا و یاد شهدا فراموش بشود یا در جامعه ی ما کهنه بشود؛ و البتّه با ابتکارات؛ این جلسات بزرگداشتی که آقایان به وجود می‌آورید - که خیلی باارزش است - صرفاً یک جلسه‌ی ترحیم باشکوه نیست؛ این جلسات، دارای مضامین ویژه‌ی خودش است؛ بایستی شهادت را معنا کند، شهید را معرّفی کند، فرهنگ شهادت را در جامعه ماندگار کند.
... من عقیده‌ی راسخ دارم بر اینکه یکی از نیازهای اساسی کشور، زنده نگه داشتن نام شهدا است؛ این یک نیازی است که ما - چه آدم‌های مقدّس‌مآب و متدینی باشیم؛ چه آدم‌هایی باشیم که خیلی هم مقدّس‌مآب نیستیم، امّا به سرنوشت این کشور و به سرنوشت این مردم علاقه مندیم - هرجور که فکر بکنید، بزرگداشت شهدا برای آینده‌ی این کشور، حیاتی و ضروری است. فرهنگ شهادت یعنی فرهنگ تلاش کردن با سرمایه‌گذاری از خود برای اهداف بلندمدّت مشترک بین همه‌ی مردم؛ که البتّه در مورد ما آن اهداف، مخصوص ملّت ایران هم نیست، برای دنیای اسلام بلکه برای جهان بشریت است.
بیانات در دیدار اعضای ستادهای «کنگره شهدای امور تربیتی»، «کنگره شهدای دانشجو»، و «کنگره شهدای هنرمند «1393/11/27

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account