کد ایده:27400
ایده پرداز: محمد علی موظف رستمی    
توضيح اجمالی:

یکی از مهم‌ترین وظایف و مأموریت‌های اصلی مسجد، ترویج و نشر آموزه‌های ائمه معصومین (ع) است و عمده‌ترین منبع و مرجع مطالبي که در مساجد برای مخاطبان ارائه و تبیین می‌گردد برگرفته از بیانات و فرمایشات امامان معصوم (ع) و سیره و سنت نبوی(ص) و علوی (ع) است.

مکان اجرای ایده: داخل مسجد(شبستان)
تقویم اجرای ایده: روزانه
نوع مناسبت:
مجری: تشکل های مسجدی
مخاطب: عموم

 الف-  خلاصه طرح:

یکی از مهم‌ترین وظایف و مأموریت‌های اصلی مسجد، ترویج و نشر آموزه‌های ائمه معصومین (ع) است و عمده‌ترین منبع و مرجع مطالبی که در مساجد برای مخاطبان ارائه و تبیین می‌گردد برگرفته از بیانات و فرمایشات امامان معصوم (ع) و سیره و سنت نبوی(ص) و علوی (ع) است. در این راستا برای همگانی کردن و بسط بیش از پیش منویات معصومین(ع) برنامه‌ریزی روش‌های هدفمند و مشارکت دادن اقشار و طبقات مختلف جامعه به‌ویژه مخاطبان نوجوان و جوان بسیار ضروری می‌باشد.

 امروزه بهترین شیوه در مقابله با انواع ترفندهای مخرب و برنامه‌های ایمان‌سوز غرب، لزوم توجه و نیاز به طراحی شیوه‌های نوین معنویت‌ گستر و ایمان‌پرور با بهره‌مندی از منابع و مآخذ سرشار از معارف و ارزش‌های معنوی ناب و اصیل آموزه‌های ماندگار پیشوایان دینی است. غنای فرهنگ دینی از یک سو و فرهنگ و تمدن اصیل و پر بار ایرانی از سوی دیگر زمینه‌های بسیار مناسبی برای عملیاتی کردن این طرح می‌باشد. به همین منظور و در راستای  رسالت و اهداف تبیین شده از سوی نبی مکرم اسلام (ص) برای مسجد و نیز برداشتن گام‌های عملی در راستای وظائف ذاتی مساجد که همانا اشاعه، ترویج، بسط و گسترش اندیشه الهی است، طرح تشکیل گروه‌های چهارده‌گانه معنون به نام ائمه معصومین (ع) در مسجد طراحی شده است با توجه به اینکه تا دانش و آگاهی‌ نسبت به معصومین (ع) صورت نگیرد نمی‌توان انتظار داشت که منش و شاکله شخصیتی ما نیز برگرفته از رفتار و سیره و سنت ایشان شود، با این نگرش در این طرح چهارده گروه که اسم هر گروه به نام یکی از معصومین (ع) می‌باشد، توسط مسجد به تناسب سن، جنس، مقطع تحصیلی، نوع اشتغال و نیز نوع عشق و علاقه به فعالیت مخاطبان و اهالی مسجد، سازماندهی، هدایت و حمایت می‌شوند و علاقمندان به عضویت در گروه خاصی از این چهارده گروه در خواهند آمد، پس از سازماندهی این چهارده گروه، آنها مشغول به مطالعه، تحقیق، مباحثه جمعی، سخنرانی، تهیه مقاله و… در خصوص سیره و منش زندگانی و  نصایح، آموزه‌ها و کلام حضرات معصوم (ع) با هدف آشنایی و تبیین و تحریر اصولی و بیش از پیش آن خواهند شد.

پس از تشکیل این گروه‌ها می‌توان به پر بار شدن فعالیت‌های مراسم دینی (اعیاد و فیات) و ملی با برخورداری از غنای برنامه‌ای و محتوایی مسجد در طی سال امیدوار شد. با توجه به فراهم آوردن بستر مشارکت فعال نوجوانان و جوانان تحصیل‌کرده در این طرح انتظار می‌رود نتایج مثبت و مثمر ثمری را در پی داشته باشد.

 

ب- اهداف طرح:

 • اتخاذ ساز و کار هدفمند جهت اُنس بیشتر مخاطبان مسجدی با سیره و سنت نبوی (ص) و علوی (ع).
 • برنامه‌ریزی هدفمند و اصولی در جهت مقابله با هجمه سنگین فرهنگی غرب به اعتقادات و ارزش های دینی.
 • هم‌راستا سازی و تقویت و کارآمد ساختن فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی فعالیت‌های مسجد با اهداف متعالی آن.
 • برداشتن گام‌های عملی در راستای ترویج فرهنگ مسجد و نیز نهادینه‌سازی موزه های دندینی آموزهآموزه‌ها و مفاهیم دینی در بین مخاطبان.
 • برنامه‌ریزی اصولی برای غنی‌سازی اوقات فراغت و بیکاری مخاطبان مسجد به‌ویژه نوجوانان و جوانان از طریق برنامه‌های ارائه شده در طرح.
 • ارتقاء سطح آگاهی‌ها و اطلاعات دینی اقشار مختلف و اهالی مسجد (بهره‌گیری از پتانسیل و ظرفیت بالای علمی و آگاهی مخاطبان).
 • آموزش غیرمستقیم و مستقیم کار گروهی و داشتن مشارکت جمعی در فعالیت‌های دینی و مذهبی مسجد.

 

ج- مراحل اجرای طرح:

 • تشکیل ستاد برگزاری طرح توسط شورای فرهنگی مسجد و تدوین دستورالعمل و آیین‌نامه اجرایی.
 • انتخاب دبیر و مسئول اجرایی طرح برای پی‌گیری و عملیاتی کردن طرح.
 • بهره‌گیری از نظرات کاربردی کارشناسان خبره مذهبی، فرهنگی، علمی و اجتماعی و… (با توجه به گستردگی فعالیت‌ها و تنوع گروه‌ها، دریافت مشاوره و پیشنهاد در اجرای مطلوب طرح ضروری می‌باشد).
 • ایجاد هماهنگی و برقراری ارتباط با هدف تعامل بیشتر با مراکز دینی و آموزشی (حوزه‌های علمیه و دانشگاه) و نیز دستگاه‌های اجرایی مرتبط جهت دریافت کمک معنوی و مادی.
 • تبلیغات گسترده و مناسب جهت اطلاع‌رسانی و آگاهی مخاطبان و مجاوران مسجد و نیز مراکز علمی و آموزشی هم‌جوار مسجد همراه با تبیین اهداف راه‌اندازی گروه‌ها.
 • تشکیل گروه‌های چهارده‌گانه معنون شده به نام مبارک ائمه معصومین (ع).
 • تعیین و انتصاب مدیران برای گروه‌های چهارده گانه و همراه با تدوین شرح وظایف و ابلاغ آن به آنان.
 • ثبت‌نام از علاقمندان و مشتاقان عضویت در گروه‌ها همراه با توجیه و اطلاع‌رسانی اولیه شرح وظایف اعضاء.
 • اجرای برنامه‌های تدوین شده برای گروه‌ها و پی‌گیری برای تشکیل منظم جلسات و انجام احسن برنامه‌های پیش‌بینی شده برای گروه‌ها همراه با نظارت و ارزیابی مستمر.

برگزاری نشست، همایش، جشن و… پایانی مشترک گروه‌ها همراه با معرفی برترین‌ها و اهداء جوایز به آنها و تدوین گزارش نهایی.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account