کد ایده:27431
ایده پرداز: محمدعلی موظف رستمی    
توضيح اجمالی:

در اين طرح، ضمن پشتيباني و حمايت مادي و معنوي از برنامه‌ها و فعاليت‌هاي مرتبط با مسجد كه قابليت اجرايي در آن را دارا مي‌باشند و توسط مخاطبان و کارشناسان و نمازگزاران پیشنهاد می‌گردد تحت پوشش این طرح، حمایت و هدايت خواهند شد.

مکان اجرای ایده: داخل مسجد(شبستان)
تقویم اجرای ایده: روزانه
نوع مناسبت:
مجری: امام جماعت, تشکل های مسجدی
مخاطب: عموم

الف- خلاصه طرح:

با عنایت به گستردگی و تنوع فراوان فعالیت‌ها و برنامه‌های قابل اجرا در مساجد از یک سو و عدم توان مالی و پشتیبانی و نیز کمبود منابع انسانی کارشناس و متخصص  در امور فرهنگی و تبلیغی از سوی دیگر، طرح «سراج منیر» با هدف حمایت و هدایت فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی گروه‌ها، هیئت‌ها، انجمن‌ها، سازمان‌های مردم نهاد (سمن‌ها) ارائه شده است. در این طرح، ضمن پشتیبانی و حمایت مادی و معنوی از برنامه‌ها و فعالیت‌های مرتبط با مسجد که قابلیت اجرایی در آن را دارا می‌باشند و توسط مخاطبان و کارشناسان و نمازگزاران پیشنهاد می‌گردد تحت پوشش این طرح، حمایت و هدایت خواهند شد.

این طرح، برنامه‌ای است هدفمند در راستای برداشتن گام عملی در مبارزه با هجمه فرهنگ مخرب بیگانگان و اشاعه روزافزون آن که هدفی جز از بین بردن هویت دینی و ملی جوانان و نوجوانان این کشور ندارند. حمایت از طرح‌ها و برنامه‌ها و ایده‌های پیشنهادی مخاطبان مسجدی، ضمن ایجاد زمینه رشد، بالندگی و تشویق نیروهای مخلص و متعهد فرهنگی به‌عنوان عناصر تثبیت و تعمیق ارزش‌های اسلامی، از مهم‌ترین دلایل و ضرورت‌ها برای اجرای این طرح محسوب شده و می‌تواند نویدبخش اجرای طرح‌ها و برنامه‌های نو و بدیع فرهنگی و دینی در مساجد، متناسب با بافت و نیز شاخص فرهنگی هر منطقه باشد.

ب- اهداف طرح:

۱- سازماندهی و حمایت و پشتیبانی از افراد حقیقی و حقوقی که طرح‌هایی در حوزه برنامه‌های فرهنگی، تبلیغی، خدماتی و… به مدیریت مسجد ارائه داده‌اند.

۲- تغدیه فکری، معنوی و برنامه‌ای از علاقمندان مشارکت فعال در اجرای برنامه‌های مختلف و متنوع در مسجد.

۳- به‌کارگیری توان کارشناسان امور فرهنگی-دینی و دیگر زمینه‌های مرتبط با مسجد در جهت غنی‌سازی و تقویت فعالیت‌ها و برنامه‌ها.

۴- اجرای مشترک برنامه‌های مسجد با کمک طراحان و ارائه دهندگان طرح‌ها و ایده‌های پیشنهادی با ایجاد بستر مناسب جهت مشارکت فعال مردم در مسجد.

۵- استفاده بهینه و مطلوب از ظرفیت و پتانسیل‌های بالقوه مردمی در هرچه بهتر برگزار کردن فعالیت‌های مسجد و تمرکززدایی و واگذاری اجرای بخشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های مساجد به مردم.

ج- مراحل اجرای طرح:

  • تهیه و تدوین معیار و محور ارائه برنامه‌های متنوع مسجد.

۲- تبلیغ و اطلاع‌رسانی لازم و گستره جهت آگاهی‌بخشی به تمامی اهالی ساکن و هم‌جوار مسجد و بخصوص مخاطبان مسجد.

۳- دادن مشورت به کسانی که علاقمند ارائه نظر، طرح یا پیشنهاد می‌باشند با هدف کاربردی و اثربخش‌تر کردن آن‌ها.

۴- تهیه فرم‌های مناسب ارائه طرح برای تدوین اصولی و مناسب آن از سوی مخاطبان و علاقمندانی که خواستار همکاری با مسجد هستند.

۵- اتخاذ ساز و کار مناسب برای عملیاتی کردن طرح‌های پیشنهادی و کاربردی دریافت شده از سوی مردم با مشارکت فعال آنها.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account