کد ایده:27284
ایده پرداز: محسن مشرقی    
توضيح اجمالی:

امام جماعت و مسئولین مسجد برای رونق و سهل‌الوصل کردن نماز صبح برای مامومین در مسیر و زمان مشخص اعلامی سرویس می‌گذارند که اهالی را از منطقه و محله مسجد برای نماز صبح به مسجد برسانند و یا اینکه از اهالی که وسیله نقلیه دارند بخواهند که تعهد کنند سایرین را نیز به مسجد برسانند.

مکان اجرای ایده: خارج از مسجد
تقویم اجرای ایده: روزانه
نوع مناسبت:
مجری: امام جماعت
مخاطب: عموم

توضیح تفصیلی
یک پیشنهاد خوب برای رسیدن به موقع به نماز جماعت صبح، تدارک سرویس ایاب و ذهاب به مسجد به صورت صلواتی است. مسجد می‌تواند با همکاری مسئولین دولتی، به ویژه نهاد شهرداری‌ها، در مکان‌هایی از شهر که دسترسی مردم به مسجد سخت‌تر است، سرویس جهت ایاب و ذهاب در یک ایستگاه معین فراهم نماید. محل ایستگاه سرویس، همچنین ساعت رفت و برگشت آن هم می تواند در محل مسجد اعلام شود تا مخاطبین اطلاع کامل داشته باشند.

مسئولین مسجدی برای رفع این مشکلات و موانع می‌توانند وسیله نقلیه‌ای را چند دقیقه قبل نماز صبح به صورت گردشی در منطقه و محله قرار دهند که در مسیر حرکت نمازگزاران را سوار و به مسجد برساند. امام جماعت و هیات امنا می‌توانند به منظور کم کردن هزینه این طرح و ایجاد روابط دوستانه و برادرانه بین نمازگزاران شبکه‌ای ارتباطی بین نمازگزاران ایجاد کنند تا این امر به سهولت اجرائی شود و آن شبکه بدین شکل است که افراد دارای وسیله نقلیه و داوطلب شرکت در این طرح آدرس تقریبی و مسیر حرکتشان تا مسجد را به مسجد اعلام کنند و آن مسیر در در تابلو مسجد نصب شود که به این صورت نمازگزارانی که در این مناطق و مسیرها هستند می‌دانند هر روز صبح با یکی از نمازگزاران خیر به مسجد بروند.

مسئله

تسهیل رفتن به نماز جماعت صبح برای مساجدی که با محل سکونت فاصله دارند یا روستاهایی که تنها یک مسجد دارند

نماز صبح‌ها در مساجد خلوت شده است و وقتی به بررسی علل آن می‌پردازیم می‌بینیم که دلائل مختلفی مثل دور بودن مسیر نمازگزاران، خطرات احتمالی مثل سرقت و حیوانات وحشی و ولگرد، سرما و… وجود دارد 

خلوت بودن نماز صبح‌ها، طول مسافت بعضی مامومین تا مسجد و خطرات متعدد برای مامومین مخصوصا بانوان

دستاورد ایده

افزایش حداکثری حضور در نماز جماعت

بایدها

محل حرکت سرویس باید در جایی باشد که اکثر مردم محل یا روستا بتوانند خود را به آن برسانند. همچنین سرویس می‌تواند به صورت گردشی نمازگزاران را سوار یا پیاده نماید.

مستحبات و زینت‌ها

انتخاب یک سرگروه برای بیدارباش اهالی هر کوچه

کارکرد عبادی – اجتماعی

پشتوانه نظری:

مقام معظم رهبری:
"نماز صبح در مساجد اقامه شود".پيام به مناسبت گردهمايى سالانه‏ نماز در شهر زنجان‏31/ 06/ 1375"
براي مسجد، جاذبه درست كنيد تا بچه‌ها، جوانان و زن و مرد محله، مجذوب مسجد... شوند".بيانات در ديدار فرماندهان «بسيج» سراسر كشور 27/08/1371

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account