کد ایده:7447
ایده پرداز: گمنام    
توضيح اجمالی:

قفسه‌ای برای قراردادن شیشه عطر در ورودی مسجد نصب شود.

مکان اجرای ایده: داخل مسجد(شبستان)
تقویم اجرای ایده: یکبار برای همیشه
نوع مناسبت:
مجری: تشکل های مسجدی
مخاطب: عموم, نمازگزاران

مسأله
وجود بوی نامطبوع عرق،بوی پا و جوراب به دلیل شلوغی مسجد و رفت و آمد بسیار افراد مختلف به آن.

دستاوردهای ایده
نظافت و نشاط مسجد

توضیح تفصیلی
قفسه‌ای ساده و زیبا در ورودی مسجد یا کنار جامهری، تعبیه شود و در آن عطر مسجد قرار داده شود، هر کس وارد می‌شود، عطر زده و معطر وارد مسجد شود. در کنار قفسه نیز حدیث زیبای امام صادق علیه‌السلام که در پشتوانه نظری درج شده، نصب شود.

بایدها
*باید عطرهایی که برای توزیع استفاده می‌کنیم، از عطرهای طبیعی باشند. تقریبا همه‌ی عطرهای مصنوعی از مضراتی برای جسم و روح انسان برخوردار هستند. پس حتما از عطر طبیعی استفاده شود. متاسفانه در بازار، برخی از عطرهای مصنوعی و اسانس‌دار با نام عطرهای طبیعی فروخته می‌شود و مردم گمان می‌کنند که این عطرها طبیعی است.
*باید برای این طرح، عطری انتخاب شود که عموم مردم نسبت به بوی آن، حساسیت نداشته باشند و بوی ملایمی داشته باشد، نه بوی تند و تیز.

زمان اجرای ایده
دائمی

پشتوانه نظری:

عطر زدن در سيره اهل‌بيت و اوليا الهي بسيار مورد توجه قرار گرفته است. اين حديث بسيار زيبا اهميت عطر زدن را براي نماز متذکر مي شود:
•امام صادق‌عليه‌السّلام فرمود: دو رکعت نمازى را که شخص عطر زده به جا آورد، برتر از هفتاد رکعت نمازى است که شخص عطر نزده به جا مى‌‏آورد.
•پيغمبر(ص) با مشک خود را خوشبو مى‏‌فرمود، چندان که مشک بر فرق سر حضرت برق مى‏‌زد و به چيزهاى بى‏‌رنگ که مناسب مردان است مثل مشک و عنبر خود را معطر مى‏‌فرمود و نيز به عطر خود را خوشبو مى‏‌کرد و همسرانش او را با آن خوشبو مى‏‌کردند، و خود را با عود قمارى(نوعى از عود) خوشبو مى‏‌نمود و در شب تاريک پيش از آنکه ديده شود از بوى خوشش شناخته مى‌‏شد چنان که رهگذر مى‏‌گفت، اين پيغمبر است.
•معمر بن خلّاء از امام رضا (ع) نقل مى‏‌کند که فرمود: براى مؤمن شايسته نيست که عطر زدن را در هيچ روزى ترک کند و اگر بر آن توانايى ندارد يک روز عطر بزند و يک روز نزند و اگر به آن هم توانايى ندارد، هر جمعه عطر بزند و آن را ترک نکند.
•حضرت باقر مي‌فرمايد: سه خصلت در پيغمبر (ص) بود که در هيچ کس ديگر نبود، سايه نداشت، و از هيچ راهى نمى‏‌گذشت مگر آنکه هر کس بعد از دو سه روز که از آنجا رد مى‌‏شد از بوى خوشى که از وى باقى مانده بود مى‏‌فهميد که حضرتش از آنجا رد شده، و بر هيچ سنگ و درختى عبور نمي‌کرد مگر آنکه براى او خم مى‏‌شدند، و هيچ بوى خوشى برايش نمى‌‏آوردند مگر آنکه بخود مى‏‌ماليد، و مى‏‌فرمود: اين بويش مطبوع و خوب و حمل نمودنش آسان است و اگر هم آن عطر را بکار نمى‏‌برد انگشتانش را در آن مى‌‏نهاد و بعد مى‏‌مکيد، و مى‏‌فرمود: خداوند لذت مرا در زنان و بوى خوش و روشنى چشم مرا در نماز و روزه قرار داده است.
•حضرت رضا (ع): جاى حضرت صادق در مسجد از بوى عطر و اثر سجده‏ حضرت شناخته مى‏‌شد.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account