کد ایده:14547
ایده پرداز: عباس فرج زاده    
توضيح اجمالی:

راهکارها و شیوه‌های انس دادن و جذب کودکان به مسجد

مکان اجرای ایده: داخل مسجد(شبستان)
تقویم اجرای ایده: روزانه
نوع مناسبت:
مجری: امام جماعت, تشکل های مسجدی
مخاطب: کودکان, نوزادان

توضیح تفصیلی

همراه بردن کودکان و نونهالان به مسجد و شرکت دادن آنها در نماز جماعت، آنها را به برپایی آموزه‌های دینی و اسلامی، به ویژه نماز جمعه و جماعت تشویق و علاقه‌مند می‌کند. مادر می‌تواند با بردن فرزندان به مسجد و شرکت دادن آنان در مراسم اسلامی و مذهبی، میل و رغبتشان را به دین و قرآن افزون سازد. بردن کودکان به مسجد آثار مثبت بی‌شماری بر آنها دارد. از جمله اینکه آنها با نماز خو می‌گیرند و دیدن رکوع و سجود نمازگزاران در روحشان اثر می‌گذارد. افزون بر این، بسیاری از احکام و معارف دینی را به صورت مستقیم و غیرمستقیم، می‌آموزند و به ذهن می‌سپارند و تا پایان عمر از یاد نمی‌برند.
پیرو آنچه درخصوص اهمیت حضور کودکان در مسجد، پیش از این آمد و اگر آن را به عنوان مبانی نظری ایده در نظر بگیریم، برای ایجاد ارتباط کودکان وحتی نوزادان در مسجدمی‌توان: می‌توان مثلا در محوطه بیرون از شبستان مسجد و جایی که صدای کودکان، نمازگزاران را مورد اذیت و آزار قرار ندهد، اطاق یا محوطه‌ای پیش‌بینی نمود. این محوطه می‌تواند کانکس، چادرهای مناسب و فضاهایی که با داربست درست می‌شود نیز شامل شود.
برای این محل‌ها تعدادی از مسجدی‌های علاقه‌مند و آشنا به حوزه کودکان پیش‌بینی گرددو در ساعات مختلف و ایام هفته شیفت‌بندی شوند. اگر از حضور و ظرفیت عزیزان طلاب ملبس جوان نیز استفاده شود، نورٌعلی نور است. مکان برای نوزادان و کودکان به صورت مجزا با امکانات کودکانه و مرتبط با حوزه قرآن و مسجد فضاسازی گردد.در این مکان‌ها مختصر امکانات سرگرمی نیز فراهم شود. مادر فرزند، به محض ورود به مسجد، فرزند خود را به همراه امکانات مختصری اعم از شیشه شیر یا لباس مناسب و غذا و…تحویل مربی حاضر می‌دهد و خود در نماز حاضر می‌شود. تصور کنید در فضایی که با آیات و قصص قرآن و گل و… به طرز زیبایی تزئین شده و صدای ملایم تلاوت قرآن، تواشیح یا… در محوطه آن پیچیده شده است، کودک وارد می‌شود.
در برنامه زمانبندی شده برای کودکان، ضمن بازی‌های سالم کودکانه، جلسات قصه‌گویی قرآنی نیز ترتیب داده می‌شود. حضور روحانی جوان و خوش‌فکر در این جمع، باعث ایجاد انس کودکان با روحانیت می‌‎شود… در خلال این تنوع در برنامه‌ها، خوش‌بینی، پذیرایی مختصر نیز از میهمانان در نظر گرفته شود. این اتفاق باعث ایجاد صحنه‌ای باشکوه در ذهن کودک می‌شود. البته آنچه در بین کودکان حائز اهمیت است، فضاسازی قرآنی و مسجدی اعم از فضا سازی صوتی و تصویری است. استفاده از رنگ‌آمیزی مناسب در محیط، بسیار در ایجاد ارتباط کودک کمک می‌نمایید. می‌توان با برگزاری مسابقات، کودکان را وابسته مسجد نمود. ضمنا خانواده ها، حاضرند مبالغی نیز در این مسیر پرداخت نمایند.
درخصوص حضور نوزادان در مسجد، پس از طراحی مکانی که قبلا خصوصیات آن ذکر شد، می‌توان تعدادی گهواره به همراه امکاناتی خاص، مثل بالشتک‌های قرآنی تهیه کرد. بالشتک‌هایی که نوای قرآن پخش می‌کنند. علاوه براین محیط برای استراحت نوزادان، محیطی که آهنگ‌های قرآنی زمینه آن باشد برای حضور نوزادان بیدار در نظر گرفته شود. مربیان و خادمان مسجدی که قبلا ویژگی آنان ذکر شده، برای این نوزادان لالایی و اشعاری مناسب فضا بخوانند، این اشعار آمیخته‌ای از قصص قرآنی، وصف ائمه و… می‌تواند باشد. بر روی نوزادان تنها از طریق حس شنوایی می‌توان تأثیرگذاشت و از طریق حس بینایی‌شان نیز تحریک پذیرند. لذا اقدامات باید بر این دو بخش متمرکز شود. پیشنهاد دیگری برای حضور نوزادان: نیم ساعت قبل از نماز، با حضورامام جماعت مسجد، ترتیبی اتخاذ شود تا نوزادان تازه متولد شده، در گوششان اذان گفته شود.
مسئله
فضای بسیاری از مساجد برای کودکان دلپذیر نیست.
برنامه‌های مساجد با روحیه کودکان تناسبی ندارد و بیشتر ویژه بزرگسالان است.
دستاورد ایده
آشنایی کودکان با مسجد و انس بیشتر با آن
تربیت نسل آینده مساجد
جذب حداکثری کودکان به مسجد
بایدها
تنظیم فضاسازی مسجد یا بخشی از مسجد برای کودکان
تدارک برنامه‌های ویژه کودک و خردسال در مسجد
آموزش معارف دینی از طریق بازی و سرگرمی
نبایدها
بیرون نکردن کودک از محیط مسجد و برنامه‌های آن
عدم سختگیری به کودک در فراگیری اعمال عبادی
مستحبات ایده
تاسیس مهد کودک مسجد در مسجد

پشتوانه نظری:

مقام معظم رهبری:
"مسجد بايد رابطه خود را با...وحتّي با نوزاداني که متولّد مي‌شوند،برقرار و مستحکم کند"(پيام مقام معظم رهبري به اجلاس19نماز)

پیامبر خدا ص می‌فرماید:
«حَقُّ الْوَلَدِ عَلَی وَالِدِهِ أَنْ یُحْسِنَ اسْمَهُ وَ أَدَبَهُ وَ یَضَعَهُ مَوْضِعاً صَالِحاً.» (من لایحضره الفقیه، ج ٤، ص ٣٧١) «حق فرزند بر گردن پدرش این است که برایش نام نیک برگزیند و او را به خوبی ادب کند و او را در مکان و موقعیتی شایسته و صالح قرار دهد.»

عبارت «یضعه موضعا صالحا» نشانگر آن است که پدر موظف است، برای نیازهای آموزشی و تربیتی فرزندش در هر سن و سالی، مکانی مناسب و صالح بیابد. این وظیفه از مهد کودک و مدرسه و دانشگاه گرفته تا محیط ورزشی و محیط کار، بر دوش پدر سنگینی می کند. اما حقیقتا مسجد بهترین محیطی است که در میان دیگر محیط ها از بالاترین امتیاز سلامت روحی، روانی، اعتقادی و دینی برخوردار است.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account