کد ایده:7352
ایده پرداز: گمنام    
توضيح اجمالی:

در محیط وضوخانه مسجد احادیث و جملاتی پیرامون اسراف و صرفه‌جویی نوشته شود و با این کار، فرهنگ اصلاح الگوی مصرف در بین اهالی مسجد جا بیافتد.

مکان اجرای ایده: حیاط مسجد, سرویس بهداشتی
تقویم اجرای ایده: یکبار برای همیشه
نوع مناسبت:
مجری: امام جماعت
مخاطب: عموم

مسأله
اسراف آب و مصرف بی‌رویه در مساجد

دستاوردهای ایده
فرهنگ‌سازی اصلاح الگوی مصرف آب در مسجد

توضیح تفصیلی
در محیط وضوخانه مسجد احادیث و جملاتی پیرامون اسراف و صرفه‌جویی نوشته شود و با این کار فرهنگ اصلاح الگوی مصرف در بین اهالی مسجد جا بیافتد.
این احادیث و جملات در قالب پوستر یا پلاکارد می‌تواند نصب شود.
برای متن پلاکاردها احادیث و جملات تاثیرگذار بسیاری را می‌توان انتخاب کرد. برای نمونه، متون زیر برای محتوای پلاکاردها پیشنهاد می‌شود:
احادیثی از جمله: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ(ص) الْوُضُوءُ مُدٌّ وَ الْغُسْلُ صَاعٌ وَ سَیَأْتِی أَقْوَامٌ‏ بَعْدِی یَسْتَقِلُّونَ ذَلِکَ فَأُولَئِکَ عَلَی خِلَافِ سُنَّتِی وَ الثَّابِتُ عَلَی سُنَّتِی مَعِی فِی حَظِیرَهِ الْقُدْس؛ آب وضو یک مدّ است و آب غسل یک صاع، و در آتیه نزدیک پس از من گروه‌هایی خواهند آمد که این مقدار آب را اندک شمارند و آن جماعت بر خلاف سنّت من هستند و هر که استوار و پا بر جا بر سنّت من است در حظیره قدس[بهشت] با من خواهد بود(من لایحضره الفقیه، ج۱، ص۳۴).
خداوند متعال در قرآن می فرماید: کُلُوا وَ اشْرَبُوا وَ لا تُسْرِفُوا إِنَّهُ لا یُحِبُّ الْمُسْرِفین؛ بخورید و بیاشامید ولی اسراف نکنید، که خدا اسرافکاران را دوست ندارد»(اعراف، آیه ۳۱).
امام صادق(ع): کسی که آبی را از نهر فرات(گوارا) برای خوردن بردارد و بعد از نوشیدن زیادی آن را بیرون بریزد اسراف کرده است(مجموعه الاخبار باب۱۷۱ حدیث ۳).
بیایید با درست مصرف کردن فرصت استفاده را به دیگران هم هدیه نماییم.

زینت‌ها و مستحبات
از آنجا که محیط وضوخانه محیط مرطوبی است و احتمال خیس شدن کاغذها هم زیاد است، بهتر است برای پلاکاردها از جنسی استفاده کنیم که یا ضد‌آب باشد، یا آن را قاب کنیم که خیس نشود.

مکان اجرای ایده
وضوخانه مسجد

۱ نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account