کد ایده:32217
ایده پرداز: حسین نظری    
توضيح اجمالی:

از ابتدای ماه ذی‌الحجه و از طرف مسجد، کارت دعوت‌هایی با محتوایی جذاب و معرفت از پیرامون "اهمیت قربانی در عید قربان" و "جایگاه تعاون مومنین در امور خیر" برای همسایگان مسجد و اهالی محله ارسال شود و از ایشان برای کمک به خرید قربانی، دعوت به عمل آید.

تقویم اجرای ایده: فصلی/سالیانه, مناسبتی, یکبار برای همیشه
نوع مناسبت: اعیاد
مجری: امام جماعت, تشکل های مسجدی
مخاطب: عموم

توضیح تفصیلی

از ابتدای ماه ذی‌الحجه و از طرف مسجد، کارت دعوت‌هایی با محتوایی جذاب و معرفت از پیرامون “اهمیت قربانی در عید قربان” و “جایگاه تعاون مومنین در امور خیر” برای همسایگان مسجد و اهالی محله ارسال شود و از ایشان برای کمک به خرید قربانی، دعوت به عمل آید.

مساله

تاکید بر امر قربانی با استفاده از دو اصل مهم “تدریج” و “تعاون مومنین”

بایدها و نبایدها
۱. پایان مهلت کمک، حتما طوری در نظر گرفته شود که هم برای خرید، زمان کافی باشد و هم امکان مشارکت پایین نیاید. به نظر می‌رسد با توجه به کم شدن و گران شدن قربانی در روز عید قربان، بهترین زمان ممکن برای جمع‌‌آوری وجوه مشارکتی مردم، پایان روز ترویه(هشتم ذی‌الحجه) باشد و خرید هم در روز عرفه قبل از ظهر باشد تا به دعای عرفه ضر نزند.
۲. در هر دو مرحله “ابلاغ دعوت” و “جمع‌آوری وجوه”، حتما از افراد شابسته و قابل اعتماد استفاده شود و ترجیحا در این مورد از کودکان استفاده نشود.
زینت‌ها و مستحبات
۱. چندین گزینه جهت مشارکت مردم در نظر گرفته شده و تنها به کمک مالی بسنده نشود. مثلا در کارت دعوت، قید شود که با توجه به اهمیت قربانی قربان، در کدامیک از موارد زیر امکان مشارکت دارید: کمک مالی، مشاوره خرید، ذبح، توزیع و…
۲. با توجه به اتمام چله‌نشینی حضرت موسی(ع) در پایان دهه اول ذی‌الحجه(بنا به برخی نقل‌ها و روایات) و امتحان عظیمی که برای حضرت ابراهیم(ع) در دهم این ماه رخ داده، بهتر است از عناوین جذابی همچون “همراه با خلیل، همگام با کلیم” در محل عنوان کارت دعوت استفاده کنیم.
پشتوانه نظری

تمامی مواردی که بر اهمیت قربانی در قربان و مشارکت مومنین در کارهای نیک سفارش کرده‌اند.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account