کد ایده:27281
ایده پرداز: سعیده سادات علاقه بند حسینی    
توضيح اجمالی:

مسئولین مسجد از همسایگان درخواست کنند که قسمتی فضای مشرف و مقابل ملک خود را به پارکینگ مسجد برای پارک خودروهای نمازگزاران اختصاص دهند. همچنین با نصب یک تابلو از طرف مسجد، نمازگزاران بدون دغدغه می‌توانند وسائل نقلیه خود را در آن قسمت‌ها پارک کنند.

مکان اجرای ایده: خارج از مسجد
تقویم اجرای ایده: روزانه, یکبار برای همیشه
نوع مناسبت:
مجری: تشکل های مسجدی, نمازگزاران
مخاطب: عموم, نمازگزاران

توضیح تفصیلی 

می‌توانیم با همسایگان مسجد صحبت کنیم و از ایشان اجازه بگیریم تا ساعات نماز از جلوی پارکینگ منازلشان برای پارک ماشین نمازگزاران استفاده شود. مسجد هم روی تابلوئی هم درج کند: “مخصوص پارک نمازگزاران در مسجد در ساعت برگزاری نماز”. با این حساب هم همسایه راضی است و از پارک بی‌مورد و بدون هماهنگی شاکی نمی‌شود و با رضایت و محبت محل پارکینگ را در اختیار نمازگزار قرار  می‌دهد  و هم نمازگزار با خیال آسوده و بدون حق‌الناس بر ذمه‌اش به نماز می‌پردازد.
مساله

عدم وجود پارکینگ در مساجد و اطراف مساجد

زینت‌ها و مستحبات

نصب تابلو و رنگ کردن زمین یا دیوار در آن قسمت.

کارکرد اجتماعی

پشتوانه نظری:

الامام الکاظم(ع): اِنَّ خَواتیمَ أعمالِکم قَضاءُ حَوائجِ إخوانِکم والإحسانِ إلیهِمْ ما قَدَرْتُم و الاّ لَمْ یقْبَلْ مِنْکم عَمَلٌ«بحار الانوار، ج 75، ص 379».
همانا مُهر قبول اعمال شما، برآوردن نیازهای برادران‌تان و نیکی کردن به آنان در حد توان تان است والا(اگر چنین نکنید)، هیچ عملی از شما پذیرفته نمی‌شود.

رسول الله(ص): مَن سَعی فی حاجَه اَخیهِ المُسلِمِ طَلَبَ وَجهِ اللهِ کَتَبَ اللهُ عَزَّوَجَّلَ لَهُ أَلفَ أَلفَ حَسَنَه«الکافی، ج 2، ص 197».
هر کس که در بر طرف کردن نیاز مسلمانی به خاطر خدا کوشش کند، خداوند بزرگ برای او هزار هزار حسنه می‌نویسد.

الامام الصادق(ع): قَضَآءُ حَاجَه المُؤمِنِ اَفضَلُ مِن اَلفِ حَجَّه مُتََقَبَّلَه بِمَنَاسِکِهَا وَ عِتقِ رَقَبَه لِوَجهِ اللهِ وَ حملانِ أَلفِ فَرَسٍ فِی سَبیلِ اللهِ بِسَرجِهَا وَ لُجُمِهَا«بحارالأنوار، ج 74، ص 285».
فضیلت پاداش برطرف کردن نیاز مؤمن, از هزار حجّی که تمام اعمال آن قبول شده باشد و آزاد کردن یک بنده در راه خدا و صرف بار هزار اسب در راه خدا با زین و لجامش, بیشتر است.

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account