کد ایده:7530
ایده پرداز: گمنام    
توضيح اجمالی:

امکانات پخت عقیقه، در مسجد فراهم گردد و یک روز در ماه به پخت عقیقه در مسجد اختصاص داده شود تا والدین بتوانند پخت عقیقه برای فرزندشان را به مسجد سفارش دهند.

مکان اجرای ایده: داخل مسجد(شبستان)
تقویم اجرای ایده: ماهیانه
نوع مناسبت:
مجری: تشکل های مسجدی
مخاطب: عموم

توضیح تفصیلی
خیلی از خانواده‌ها به این دلیل که توان درست کردن عقیقه را ندارند، از پخت آن منصرف می‌شوند، در حالیکه اگر شرایط و امکانات پخت آن باشد، حاضرند هزینه‌های آن را پرداخته و این سنت حسنه را بجا آورند. مسجد می‌تواند مثلا یک روز در ماه را به پخت عقیقه و توزیع آن بین فقرا و نیازمندان اقدام کند و خانواده‌ها به مسجد برای این کار مراجعه کنند.

زینت‌ها و مستحبات
بهتر است و سنّت است که پدر و مادر از گوشت عقیقه نخورند. بهتر آن است که از طعامی که در آن پخته باشد نخورند، و خوردن مادر از آن گوشت کراهت بیشتری دارد اما اشکالی ندارد که مادر از گوشت عقیقه به همسایه فقیرش بدهد.

چگونگی تقسیم عقیقه
مستحب است بعد از سر بریدن عقیقه، استخوان‌هایش را نشکنند، بلکه از بندها جدا کنند، ولی استحباب دفن کردن استخوان‌هاى عقیقه و بعضى از کارهایى که در بعضى جاها مرسوم و معروف است، ثابت نشده و مدرکى ندارد.
مستحب است یک ران یا یک سوم و یا یک چهارم گوسفند را به قابله دهند، اگر قابله مادربزرگ پدری نوزاد باشد، یا از افراد تحت تکفّل وی باشد، چیزی به قابله داده نمی‌شود و اگر فرزند بدون قابله متولد شد، آن را به مادر فرزند می‌دهند و مادر آن را به هر کسی که خواست می‌دهد و بقیّه گوشت را بین مۆمنان نیازمند تقسیم کنند، اما بهتر آن است که بقیّه را لااقل با آب و نمک بپزند و گوشت آن را حدّاقل به ده نفر از مۆمنان، اطعام کنند هر قدر بیشتر باشند دارای فضیلت بیشتر است.
سنّت است که پدر و مادر از گوشت عقیقه نخورند، همچنین بهتر آن است که از طعامی که در آن پخته باشد نخورند، و خوردن مادر از آن گوشت کراهت بیشتری دارد اما اشکالی ندارد که مادر از گوشت عقیقه به همسایه فقیرش بدهد.
خوب است تراشیدن موی سر فرزند و صدقه دادن به طلا یا نقره، به وزن آن موها و عقیقه نمودن در روز هفتم هم زمان، انجام شود، ولی مستحب است که اوّل، سر فرزند را بتراشند و بعد عقیقه انجام دهند.
سوال: آیا برای دو فرزند می‌توان یک حیوان عقیقه کرد؟
خیر، جهت عقیقه، برای هر کدام، حیوانی جداگانه ذبح می شود.(میرزاى قمّى، ابوالقاسم، جامع‌‌الشتات فی أجوبه السۆالات، ج ۴، ص ۴۵۴، س ۲۷۸؛ بهبهانى، آقا محمد على بن وحید، مقامع‌الفضل، ج ۲، ص ۳۱۳، س ۹۳۴)
همان‌طور که در روایتی آمده است که؛ «وقتی امام صادق(علیه‌السلام) صاحب دو فرزند پسر شد، به زید بن على فرمود: دو گوسفند براى عقیقه بخرد». (شیخ حرّ عاملی، وسائل‌الشیعه، ج ۲۱، ص ۴۱۵).
منبع: تبیان

زمان اجرای ایده
تولد فرزندان

پشتوانه نظری:

از امام صادق(عليه‌السلام) سوال شده، آيا صدقه دادن قيمت عقيقه کفايت از عقيقه کردن مي‌کند؟ حضرت فرمودند: نه کفايت نمي‌کند؛ خداوند دوست دارد طعام دادن و خون ريختن را.(الکافي، ج 6، ص 25)

در روايتي از امام صادق عليه‌السلام) نقل شده است: «هر مولودى گرو عقيقه است»(الکافي، ج 6، ص 25) يعني اگر عقيقه نکنند فرزند، در معرض مرگ و يا انواع بلاها است(حلية المتقين، ص 115). از اين جهت اگر پدر تا هنگام بلوغ فرزند برايش عقيقه نکند، بعد از بلوغ تا آخر عمرش بر خود فرزند مستحب است براي خود عقيقه کند.

تیترهای پیشنهادی:

سنت حسنه

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account