کد ایده:17783
ایده پرداز: ابوالفضل منتظری نسب    
توضيح اجمالی:

راه‌اندازی مساجد نوجوانان و جوانان؛ الشباب در سطح شهر که متناسب با فضای جوانان و نوجوانان طراحی و اداره شود.

مکان اجرای ایده: سازمان های مرتبط با مسجد
تقویم اجرای ایده: یکبار برای همیشه
نوع مناسبت:
مجری: مسئولین دولتی
مخاطب: دانش آموز, دانشجو, جوانان, کودکان

توضیح تفصیلی

در دنیای جدید مرزها رعایت نشده چون انسان آن گونه که باید شناخته نشده است. اسلام بین زن و مرد قائل به تفاوت‌هایی است که برای حفظ آنها دستور به حفظ حریم‌ها داده برای همین هم در مسجد بین آنها پرده‌ای قرار داده است حال نظر من این است که این پرده بین بچه‌ها و بزرگ‌ترها هم بایستی کشیده شود تا مزاحم هم نشوند. برای حل این مشکل در مسجدمان راه‌هایی را رفته‌ایم که به تفصیل بیان می‌شود:

*ابتدا با نصب پرده‌ای برای بچه‌ها فضایی را به وجود آوردیم و آنجا را متناسب با سن بچه‌ها تزئین کردیم در فاصله بین نماز و قبل و بعد از نماز در آنجا باشند و از فضای آنجا استفاده کنند اما باز صدای آنها مزاحمت ایجاد می‌کرد.

*لکن تصمیم گرفتیم تا بازی بچه‌ها ساعت جداگانه‌ای را برای نماز در نظر بگیریم مثل نماز در مدارس که مثلا یک ساعت بعد از نماز جماعت مغرب و عشا امام جماعت محترم برای بچه‌های محل نمازی جداگانه اقامه نمایند و مسئول برگزاری نماز خود بچه‌ها باشند و فضا را آنگونه که خودشان دوست دارند رقم بزنند درست مثل هیئت‌های نوجوانان!

*نهایتا به نتیجه رسیدیم مسجد نوجوانان هم شکل بگیرد یعنی مسجدالشباب. حتی می‌توان چند مسجد را در شهر به طور مجزا به نوجوانان و جوانان اختصاص داد تا روحانی جوان و متناسب برای آن انتخاب شود و فضای آنجا را خودشان تزئین کنند از این طریق است که شوق آنها برای شرکت در نماز جماعت چنین مسجدی چندین برابر خواهد شد.

مسئله

ناهمخوانی روحیات و دغدغه‌های سالمندان با نوجوانان و جوانان و کودکان مسجدی

بایدها

اختصاص مساجدی در سطح شهر به نوجوانان و جوانان

بهتر است مساجد به مدارس و دانشگاه‌ها نزدیک یا همجوار باشد.

هیئت امنای چنین مساجدی متشکل از جوانان بوده و همراه با نظارت امام جماعت آن باشد.

تدوین اصول کلی اداره و مدیریت مسجد توسط جوانان

نبایدها

فضا این مساجد آنقدر اختصاصی نباشد که موجب جدایی جوانان از سطح جامعه گردد.

مستحبات و زینت‌ها

حضور جوانان و نوجوانان در هیئت امنای کلیه مساجد

برگزاری جلسات هم‌اندیشی و بارش تجارب و ایده‌ها بین سالمندان و جوانان هر منطقه یا محله

دستاوردهای ایده

حضور حداکثری جوانان و نوجوانان در مسجد

پیوند نسل امروز با گذشته از طریق همراهی تجارب سالمندان با  ایده‌های جوانان

پشتوانه نظری:

مقام معظم رهبری
"امامان محترم جماعت‏ اگر خود بر اثر كهولت و غيره نمى‏‌توانند وظيفه‏‌ى رابطه و انس و راهنمايى را براى نمازگزاران به ‏ويژه جوانان فراهم كنند، در كنار خود فضلاى جوان و پرنشاط را به كار گيرند و آنان را در كار با خود شريك سازند".
پيام به اجلاس سراسرى نماز15/ 06/ 1380

ایده های منبع(خام):

پیران مریخی و بچه های ونوسی

۲ نظر
 1. akhoondechini 2 سال پیش

  مقام معظم رهبری:
  “امامان محترم جماعت‏ اگر خود بر اثر کهولت و غیره نمى‏توانند وظیفه‏ى رابطه و انس و راهنمایى را براى نمازگزاران به ‏ویژه جوانان فراهم کنند، در کنار خود فضلاى جوان و پرنشاط را به کار گیرند و آنان را در کار با خود شریک سازند”.
  پیام به اجلاس سراسرى نماز۱۵/ ۰۶/ ۱۳۸۰
  همانطور که خودتان به نقل از مقام معظم رهبری اشاره کردید ، جوانان در کنار امام جماعت های پیر باشند نه جدای از آنها…
  این مسأله که می فرمایید آسیب هایی دارند از جمله اینکه پس از مدتی مساجد فعلی ما که پیران در آن نماز می خوانند و طبیعتا جوانان امور اجرایی آن را انجام می دهند از رونق می افتد
  علاوه بر این همین مساجد الشباب که حضرتعالی می فرمایید پس از یک دهه جوانان به پیران مسجد تبدیل می شوند و همین مسجد از حالت جوانی و رونق گذشته می افتد
  علاوه بر این این مساجد از نیروی تجربه پیران بی نصیب خواهند بود و طبیعتا این هدف اسلام از تاسیس مسجد نیست و اسلام مسجد را برای همه قشر ها با هم تاسیس کرد همانطور که فرمود “البیت وضع لالناس” خانه ای هست که وضع شده برای همه ی مردم نه فقط جوانان نه فقط کودکان نه فقط پیران لذا با این طرح از هدف اصلی اسلام در مسأله تاسیس مسجد دور خواهیم شد.
  والسلام

  • محمد جواد 2 ماه پیش

   اینجا به هیچ وجه گفته نشد که سایر مساجد از جوان خالی بشه. یا داخل مسجد الشباب هیچ آدم سنی نمیتونه بیاد. در ضمن. این افراد هم هر چند سال عوض میشن. مثلا طرف در سن ۱۶ ۱۷ سالگی میاد تو همچین فضایی و تجاربی رو کسب میکنه. بعد از گزشت ۵ ۶ سال میره کنار یه نفر دیگه میاد جاش. بعد کسی که رفته کنار میره تو همون مساجد دیگه با استفاده از تجارب قبلی اونجا فعالیت میکنه. اونجایی که شما هستین رو نمیدونم. ولی شهر ما و مسجد از پیر مرد های مسجد چیزی جز ضرر و زیان ندیده. این اواخر هم که رسما مارو انداختن بیرون. نمیگم نباید بیان. من کی باشم که برای رفت و آمد افراد به مسجد تعیین و تکلیف کنم. منتها نباید مسئولیت داسته باشن

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account