کد ایده:27564
ایده پرداز: همسنگر    
توضيح اجمالی:

می‌توانیم زمینه و برنامه‌ای ایجاد کنیم تا متربیان مسجدی ما با شهدا دوستی عمیق و ریشه‌دار پیدا کنند و این از یک روز حضور در مزار شهدا شروع و در طی سال ادامه می‌یابد.

مکان اجرای ایده: داخل مسجد(شبستان)
تقویم اجرای ایده: هفتگی
نوع مناسبت:
مجری: امام جماعت, تشکل های مسجدی
مخاطب: دانش آموز, کودکان

توضیح تفصیلی

مسجد محور محله است و باید این نقش را بین تمام اقشار و افراد و نسل‌ها و اصناف و … ایجاد کند. یکی از این پیوندهایی که با محوریت مسجد حاصل می‌شود، پیوند کودکان(نسل امروز و فردا) با نسل گذشته است. شهدا همان‌هائی بوده و هستند که سالیان پیش مساجد را برپا و احیا نموده و در راستای پیشرفت آن تلاش نمودند و با این کار توفیق‌ها یافتند که یکی از آنها و برترین و بارزترین‌ آنها همین رسیدن به درجه رفیع شهادت بود. نباید بگذاریم این تربیت یافتگان این مکتب انسان ساز بدست فراموشی سپرده شوند و نسل‌های بعدی از آنها مطلع نشوند و برای تربیت نسلی کامل و سالم باید از همه داشته که همین الگوها و عناصر مفید تربیت یافته این مکتب بهره گرفت که حتما و یقینا ارتباط نسل‌های فعلی با ایشان هر چه عمیق‌تر باشد. در پیمودن این راه موفق‌تر خواهند بود زیرا اینان راه‌رفتگان این مسیر مقدسند. برای این منظور می‌توان برنامه‌های مختلفی را طراحی و اجرا کرد تا کودکان و نوجوانان با شهدا ارتباط مفید و موثری بگیرند و دوستی و رابطه عاطفی عمیق پیدا کنند که ان شاء‌الله زمینه تاثیرپذیری‌شان از شهدا هم بشود.

نحوه اجرا

می‌توانیم برای این منظور عده‌ای از کودکان و نوجوانان را بدون اطلاع قبلی از ریز دقیق برنامه به گلزار شهدا برد و یک کیک تولد که از قبل تدارک دیده‌ایم و روی آن ضمن تبریک تولد یک جمله در مورد شهید نوشته‌ایم را به بچه‌ها نشان دهیم و بگوئیم شروع به گشتن بین مزار شهدا بکنند تا شهیدی را بیابند که تاریخ تولدش با تاریخ امروزی که ما به مزار شهدا آمده‌ایم یکی باشد و برویم و بر سر مزارش برای او که دوست همه ماست تولد بگیریم.

بعد از برگزاری این مراسم از ایشان بخواهیم بروند و هر کدام بین این دوستان دوستی را برگزینند و طی جلسات آینده ضمن تحقیق و جستجو اطلاعاتی از او پیدا کنند و بیشتر با دوست منتخب‌شان آشنا شوند. در ادامه این برنامه پیشنهاد می‌کنیم هر کدام از دوستان با حداقل تدارک و زحمت روزی را تعیین کنند تا بر سر مزار شهدا برویم و با دوست او آشنا شویم و آن روز بر سر مزار هر شهیدی که رفتیم آن متربی که شهید را دوست خود گرفته از دوست خود برای ما تعریف می‌کند. در هفته شبی را انتخاب کنیم با عنوان دوست شهیدم در مسجد و از بچه بخواهیم که در آن شب به معرفی دوست شهید خود بپردازند.

مساله

عدم ارتباط و شناخت نسل امروز با شهدا و گذشتگان

بایدها و نبایدها

باید مربی در زمینه شهدا اطلاعاتی تهیه و برای متربیان بیان نماید تا زمینه مناسبی برای آشنائی برای شروع برنامه شود.

کارکرد تربیتی آموزشی

بدون نظر

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با ما در تماس باشید

توجه داشته باشید که جهت ارسال پیام به بخش‌های مورد نظر همراه با ضمیمه می‌توانید از فرم تماس با ما استفاده نمائید.


پل های ارتباطی:
۰۲۵۳۲۹۱۷۹۴۸ – ۰۳۱۵۵۵۷۱۰۹۵     
masjedideas[at]gmail[dot]com     
کانال تلگرام

ارسال کردن

کاری از "اتاق ایده پردازی فام"

با شناسه کاربری خود وارد شوید

یا    

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account